Show filters
Filters
Kategorie
  • Pokaż więcejPokaż mniej
Cena
8 7999
Producenci
Crossfit
  • Pokaż więcejPokaż mniej
Fizjoterapia
Gimnastyka
Strefa ciężary
    • Pokaż więcejPokaż mniej
  • Pokaż więcejPokaż mniej
Strefa funkcjonalna
Studio
Sztuki walki
Wyposażenie
Close

Podnoszenie ciężarów

(114 produktów)
Najpopularniejsze kategorie Sztangi Talerze Hantle
  • Widok

Podnoszenia ciężarów, czyli podstawa treningu kulturystycznego

Trening na wolnych ciężarach to element starej, dobrej szkoły siłowej. Czy jednak oznacza to, że podnoszenie ciężarów znalazło bardziej efektywne odpowiedniki? W żadnym wypadku! Prawidłowa i sukcesywna praca nad rozwojem sylwetki bez sztang oraz hantli to iluzja, w którą naprawdę nie warto wierzyć.

Ćwiczenia na wolnych ciężarach bez wątpienia nie stanowią jedynego obszaru treningu kulturystycznego, jednak doprawdy trudno sobie bez nich wyobrazić naprawdę efektywną pracą nad budową pożądanej sylwetki.

Dość powszechne jest wyobrażenie, że podnoszenie ciężarów jest użyteczne przede wszystkim w trakcie treningu nakierowanego na przyrost masy mięśniowej. Częściowo jest to prawda: trening z wolnymi ciężarami, jak sztangi czy hantle, zapewnia znakomitą odpowiedź anaboliczną, zupełnie nieporównywalną z tym, co jest nam w stanie zaoferować na przykład trening na maszynach lub drążkach. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że wykonywanie ćwiczeń z użyciem wolnych ciężarów jest zalecane tylko i wyłącznie w trakcie przysłowiowego "robienia masy". Trenując z użyciem sztang czy hantelków można również sukcesywnie pracować nad rzeźbą mięśniową. Co więcej, wiele ćwiczeń na wolnych ciężarach jest niezwykle pożytecznych w zakresie treningu siłowego pod sporty walki.

Należy przy tym wszystkim mieć świadomość, że trenowanie na wolnych ciężarach wymaga naprawdę dobrego skupienia się, zwłaszcza na technice wykonywania ćwiczeń. Co więcej, wbrew stereotypom w odniesieniu do treningu z użyciem hantli lub sztang większy ciężar nie zawsze oznacza lepsze efekty.

Jak efektywnie trenować na wolnych ciężarach?

Przede wszystkim, należy pamiętać, że sporo ćwiczeń z użyciem wolnych ciężarów to tzw. ćwiczenia koncentryczne. Dotyczy to nawet tak podstawowych i popularnych technik, jak na przykład uginanie ramion z sztangielkami siedząc. Ćwiczenia koncentryczne to takie, w przypadku których celem jest uzyskanie jak największego napięcia trenowanej partii mięśni w kulminacyjnej fazie ruchu. Z tego powodu, w przypadku ćwiczeń koncentrycznych ciężar, na jakim trenujemy, powinien być wyważony w ten sposób, abyśmy byli w stanie wykonać w sposób całkowicie poprawny technicznie każde z powtórzeń wchodzących z serii.

W odniesieniu do pozostałych ćwiczeń na wolnych ciężarach, możemy już nieco swobodniej podchodzić do wysokości obciążenia. Nie oznacza to jednak, że należy przesadzać: zbyt duże obciążenie będzie oznaczać albo zbyt małą liczbę powtórzeń każdego ćwiczenia, albo co gorsza brak poprawnej techniki lub często obserwowane "oszukiwanie ćwiczeń".

Jest jeszcze inna, niezwykle ważna kwestia jeżeli chodzi o podnoszenie ciężarów: ten rodzaj treningu wymaga od umiejętności odpowiedniego stabilizowania ciężaru. Bez tego będzie nam z jednej strony trudno o prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń, a z drugiej strony łatwo o kontuzje.  W przypadku, gdy stabilizacja ciężaru przychodzi nam ze zbyt dużym trudem, warto po prostu zmniejszyć obciążenia lub też ewentualnie włączyć do treningu również ćwiczenia nakierowane na wzmocnienie całego core ciała.

Powinniśmy także pamiętać, że trening na wolnych ciężarach z definicji ma dostarczyć naszym mięśniom bodziec do wzrostu, co w żadnym wypadku nie może oznaczać "katowania" poszczególnych partii mięśniowych. Zbyt intensywne lub zbyt długie sesje treningowe nie przyniosą nam spodziewanych rezultatów. Potrzebne będzie nam także umiejętne rozplanowanie dni przeznaczonych dla treningu poszczególnych partii mięśniowych, tak aby mięśnie miały odpowiednio dużo czasu na prawidłową regenerację.

Podnoszenie ciężarów, czyli wszystko to co potrzebne, aby przeprowadzić jednostkę treningową posiłkując się obciążeniem zewnętrznym. W kategorii znajdziesz wysokiej jakości sprzęt sportowy do trzech najbardziej popularnych dyscyplin kojarzących się z ciężarami - dwubój olimpijski, trójbój siłowy oraz kulturystyka. Od teraz w zależności od wykonywanej dyscypliny możesz idealnie dobrać sprzęt i pracować bezpiecznie nad założonym planem treningowym. Ćwiczysz dwubój? U nas znajdziesz sztangi męskie i damskie o idealnej elastyczności i mocnych nacięciach (radełkowaniu) części chwytnej oraz talerze ogumowane odporne na dużą ilość zrzutów z dużej wysokości. Ćwiczysz Trójbój? Mamy dla Ciebie sztangi o odpowiedniej średnicy i wytrzymałości, które wytrzymają ogromne obciążenia. Ćwiczysz kulturystykę? W naszym sklepie znajdziesz gryfy o specyficznych kątach nachylenia, kultowe ogumowane hantle HEX, oraz odważniki Kettlebell w wagach nawet do 92kg.   

Produkty wyprzedażowe Sprawdź>> Air Bike Sprawdź>>