Blog

Jędrne pośladki i bezpieczne kolano!

Jędrne pośladki i bezpieczne kolano!

Te dwa z pozoru odległe od siebie cele mają wspólny mianownik – a jest nim dobrze wytrenowany mięsień pośladkowy średni. To właśnie ten niepozorny element naszego aparatu mięśniowego odpowiada zarówno za aspekty wizualne dolnej połowy ciała (pozwala zaokrąglić pośladki)  jak i pełni  bardzo odpowiedzialną funkcję związaną ze stabilizacją kości udowej w stawie! A od stabilnej, dobrze osadzonej kości udowej w stawie biodrowym jest już tylko krok od poprawy trajektorii pracy blisko położonych stawów - między innymi kolanowych. (Oczywiście istnieją również inne składowe wpływające na bezpieczeństwo kolan– jednak to już temat na inne artykuły i wykorzystanie innych technik niż te przedstawione w dzisiejszym wpisie)

Z uwagi na powyższe zależności po prostu warto trenować ten niekiedy zapomniany w ferworze treningowym mały, ale ważny mięsień.  O ile wiele popularnych ćwiczeń potrafi zaangażować wspomniany mięsień pośladkowy średni to jednak musimy liczyć się z tym, że jego efektywne wykorzystanie często jest uzależnione od poprawnej rozgrzewki zawierającej elementy aktywacji tego konkretnego segmentu naszego ciała. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nasza postawa w życiu codziennym pozostawia wiele do życzenia – być może spędzając niewiele czasu w pozycji siedzącej w ciągu dnia, przemieszczając się boso (a już na pewno nie w obuwiu niekoniecznie dopasowanym do naszej stopy) nie mielibyśmy problemu z poprawnym zaangażowaniem mięśni odpowiedzialnych za wzorową postawę (jakim jest między innymi mięsień pośladkowy średni) – jednak proza życia jest w większości przypadków bezwzględna w tej materii.  Osłabiony gorset mięśniowy pod wpływem długotrwałego spędzania czasu w pozycji siedzącej gwarantuje nam nieprawidłowe wykorzystanie mięśni podczas treningu. Zamiast wykorzystania pośladków w celu poprawy stabilizacji między innymi stawu kolanowego, zmusza nas do mniej bezpiecznej trajektorii ruchu w wielu popularnych ćwiczeniach takich jak przysiady lub martwy ciąg.

Dlatego też pragnę Wam przedstawić prosty sposób na bezpieczniejszy trening, którego efektem ubocznym jest poprawa wizualnych aspektów dolnej połowy ciała. Okrągłe, doskonale ukształtowane pośladki mogą być szczególnie kuszącym celem dla wielu kobiet zainteresowanych treningiem sylwetkowym, jednak jak się okazuje przedstawicielki płci pięknej również adekwatnie wysoko cenią sobie ten atrybut sylwetki u mężczyzn. Jeżeli ten argument Was nie przekona do wprowadzenia poniższych ćwiczeń do swojej rozgrzewki, wróćmy do sedna dzisiejszego artykułu, czyli wspominanej stabilizacji – odpowiednio wzmocniony i pobudzony mięsień pośladkowy średni to lepsze wyniki siłowe i mniejsze ryzyko kontuzji.

Przejdźmy jednak do praktyki: omawiany mięsień wraz z pośladkowym małym pozwalają odwodzić i rotować kość udową w stawie biodrowym – tym samym utrzymywać ją w pożądanej rotacji zewnętrznej, podczas gdy osłabiony prowadzi do leniwego ustawienia kości udowej dającej efekt koślawych skręconych do środka kolan.  Z tej funkcji wynika wiele ćwiczeń, które możemy umieścić w naszej rutynie rozgrzewkowej – nie musimy się rzucać na wszystkie -  wystarczy gdy wybierzemy np. 2 , które najbardziej nam odpowiadają i są na poziomie, który pozwoli nam wykonać założoną liczbę powtórzeń.

Powyższe ćwiczenia stymulują do pracy mięśnie, głównie z uwagi na oporową taśmę, która cały czas zmusza do walki mięśnie mające za zadanie uniemożliwić ściągniecie przez taśmę naszych kolan do środka.  Aktywujemy mięśnie pośladkowe średnie walcząc o pozycje, w której to nasze nogi są skierowane do zewnątrz . Po wykonaniu tego typu aktywacji podczas naszego treningu możemy liczyć na większe bezpieczeństwo, a  „zabawa”  z taśmą lub innym elementem gwarantującym pożądany opór przełoży się bezpośrednio na poprawę kształtu pośladków.  NAPRAWDĘ WARTO !