W tym artykule przedstawimy Ci kilka ważnych faktów o podłogach, z którymi powinieneś się zapoznać, zanim...
Joga jest nie tylko modną praktyką, ale wysiłkiem mającym korzystny wpływ na samopoczucie i samodyscyplinę. Potwierdzają to badania naukowe dotyczące zarówno zdrowia organizmu, jak i psychiki człowieka. Tradycja jogi sięga setek lat, a w tych ostatnich zyskuje ona pozycję liderki wśród ćwiczeń i aktywności fizycznych. Interesuje nie tylko kobiety, ale i mężczyzn, dlatego można uznać, że jest uniwersalnym źródłem samodoskonalenia. Na czym dokładnie polega joga? Co muszą wiedzieć wszyscy początkujący?
O jodze (tłumaczonej na słowo "łączyć") mówi się powszechnie, że to trening ciała i duszy. Pochodzi ze Wschodniej filozofii, zlokalizowanej dokładnie w Indiach. To tam powstał cały system jednoczenia woli z ciałem - co wyraża się właśnie w pozycjach (asanach) i stanach jogi. Opanowywanie pozycji podczas ćwiczeń jest opanowywaniem popędów ciała, nerwów i kaprysów, które ograniczają w rozwoju osobistym i samodoskonaleniu. Jogę można praktykować zarówno w domu, korzystając np. z filmów na Youtube, jak i w grupie. Wspólne treningi jogi są coraz częściej organizowane nawet w małych miejscowościach, a w okresie wiosenno-letnim - w plenerze. Na początek warto wybrać ćwiczenia rozciągające i relaksujące. Ćwicząc pod okiem instruktora mamy większą szansę na korygowanie swoich postaw i odebranie cennych wskazówek. Joga w grupie jest też bardziej motywująca, a wyposażenie sal składa się z dużych, rozciągających się na całą salę luster, dzięki którym swobodnie obejrzymy swoją pozycję. Ćwiczenia w domu mają z kolei plusy w postaci niezależności czasowej. Na jogę decydujemy się wtedy kiedy chcemy - rano po przebudzeniu, późnym wieczorem albo po powrocie z pracy. Nie musimy dostosowywać się do odgórnie narzuconych godzin.
Jak w praktyce wygląda przygotowanie do jogi? Co trzeba kupić, co zabrać na trening? Większość sportów wymaga specjalnego obuwia, co w przypadku uprawiania jogi jest zbędne. Asany wykonuje się na boso i jest to bardzo charakterystyczne dla jogi. Strój, który wybieramy musi być po prostu wygodny. Bokserki i dopasowane bluzki, leginsy lub bawełniane szorty - to wszystko jest polecane i pozwala dobrze poczuć się podczas ćwiczeń. Zbyt luźne ubrania - np. szarawary czy bluzki typu oversize również mają swoich zwolenników, choć w Europie ubierane są rzadziej. Podczas ćwiczeń każdy znajdzie własne kryteria doboru odpowiednich ubrań i oceny komfortu. Na salach często można spotkać się z długimi, przylegającymi leginsami i bluzkami (przypominającymi strój nurka) ze względu na potliwość ciała. Kiedy w trakcie ćwiczeń, ciało się poci, naturalnie zaczyna się ślizgać na macie.
Mata jest obok ubrania drugim i ostatnim elementem przygotowującym do jogi. Kiedy korzystamy z sali i spotkań grupowych, maty są bezpłatnie wydawane uczestnikom na czas ćwiczeń. Niektóre osoby wolą mieć jednak swoje własne maty - ze względów higienicznych. W takim przypadku warto postawić na zakup specjalistycznej maty, przeznaczonej konkretnie do jogi, a nie do ogólnej gimnastyki. Mamy wtedy gwarancję odpowiedniego stopnia twardości.
Trening oddechu jest tak naprawdę kluczowy - na zapoznanie się z technikami oddychania trzeba poświęcić trochę czasu. Prawidłowy oddech nazywany oddechem jogicznym jest zawsze wstępem do efektywnych ćwiczeń i osiągania jedności między ciałem a duszą. Człowiek, który kontroluje swój oddech, może też kontrolować umysł, myśli, emocje i inne ludzkie sprawy. Sprawdza się tu taka sama zasada jaka zachodzi między opanowywaniem ciała a opanowywaniem myśli. Główna zasada jogicznego oddychania bierze wzór z oddychania noworodków, które nie robią przerw pomiędzy wdechem a wydechem. Ale sposób oddychania jogi można tak naprawdę zdefiniować jako sumę trzech rodzajów oddechów znanych z codziennego życia: 1. do brzucha, 2. do klatki piersiowej, 3. do części nosowo-gardłowej. Dla przykładu spróbujmy wykonać jedno ćwiczenie, skierowane do wszystkich osób, które do tej pory nie praktykowały jogi:
Osoby, które praktykują jogę dzielą się często doświadczeniem znikania bólu pleców, lepszego zarządzania emocjami, większej dawki energii w ciągu dnia. Dodatkowe, zauważalne efekty przyjmują postać lepszej jędrności ciała, wyprostowanej postawy na co dzień, wzmocnienia mięśni, utraty nadmiaru kilograów Zagraniczne badania naukowe koncentrujące się wokół wpływu jogi na zdrowie, rzeczywiście to potwierdzają. Okazuje się, że regularne praktykowanie jogi może:
Zaprojektujemy Twoją domową siłownię. Zobacz wizualizacje >>
Polecane Bestsellery Zobacz>>
Ostatnie komentarze