W tym artykule przedstawimy Ci kilka ważnych faktów o podłogach, z którymi powinieneś się zapoznać, zanim...
Wystarczy zajrzeć do wnętrza dowolnej siłowni, by dostrzec jakie ćwiczenia cieszą się największą popularnością wśród ćwiczących. Z pewnością będą to ławeczki do wyciskania. Trudno się temu dziwić - dobrze rozbudowana klatka piersiowa to swoista wizytówka każdego dbającego o wygląd. Wśród najczęściej wybieranych ćwiczeń stymulujących tę część ciała znajdują się wyciskanie sztangi na ławce skośnej, wyciskanie na ławce prostej, wyciskanie sztangielek i rozpiętki. Choć największą popularnością cieszy się wyciskanie na ławce prostej, nie oznacza to, że pozostałe ćwiczenia są zbędne. Omówmy wyciskanie na ławce skośnej. Dlaczego warto je wykonywać? Jakie przynosi efekty? Jak to robić?
Mimo panujących opinii głoszących wyższość wyciskania na ławce płaskiej nad każdym innym treningiem stymulującym klatkę piersiową i zdecydowanie największej popularności tej aktywności, wyciskanie na sztangi na ławce skośnej ma wiele zalet, którymi nawet przewyższa wyciskanie na płasko. I choć chętnie dzielimy się swoimi osiągnięciami ile wyciskamy "na klatę", to warto pamiętać, że nie tylko od tego zależy końcowy wygląd naszej sylwetki. Korzyści, które przynosi włączenie wyciskania pod kątem do treningu:
Zasadniczo samo wykonywanie ćwiczenia od strony technicznej niewiele różni się od wyciskania na ławce płaskiej, jednak można znaleźć kilka zmian, wynikających m.in. ze zmiany kąta nachylenia i angażowania innych grup mięśni. Aby więc poprawnie wykonywać to ćwiczenie, należy:
Ważne jest, by tak dobierać obciążenie, aby ciągle być w stanie wykonywać każde powtórzenie z dbałością o technikę - jakiekolwiek uchybienia mogą być brzemienne w skutkach. Istotną rzeczą, podobnie, jak przy wyciskaniu na ławce prostej jest prawidłowe ustawianie łokci - powinny one wyginać się do przodu, a nie na boki. Jest to bardzo istotne, by nie obciążać nadmiernie barków. Przez cały czas wykonywania powtórzeń łopatki i pośladki powinny być napięte i złączone, a stopy mocno opierać się o podłogę. Wyciskanie powinno trwać dwa razy krócej niż opuszczanie sztangi - to bardzo istotny (jeśli nawet nie istotniejszy) element ćwiczenia.
Wielu doświadczonych kulturystów podkreśla, że właśnie skupienie się na wyciskaniu sztangi na ławce skośnej pozwoliło im uzyskać upragnioną definicję mięśnia piersiowego i sprawić by klatka piersiowa była pełna i równomiernie rozwinięta. Dzięki temu jej górna część nie jest zdominowana przez mięśnie naramienne i cała sylwetka sprawia wrażenie dużo bardziej mocarnej. Warto podkreślić, że dla dużej części zawodowców to właśnie trening na skośnej jest pierwszym ćwiczeniem, wykonywanym przed ławką płaską.
Ostatnie komentarze