W tym artykule przedstawimy Ci kilka ważnych faktów o podłogach, z którymi powinieneś się zapoznać, zanim...
Ćwiczenia na platformie half ball mogą być świetną zabawą. To urządzenie jest jednak czymś więcej niż tylko zabawką. Trening z platformą half ball może być bardzo wymagający. Pomoże wymodelować ciało, zrzucić zbędne kilogramy oraz poprawić koordynację i stabilizację. Biorąc pod uwagę swoje walory wszelkie ćwiczenia na piłce platformie half ball polecane są osobom uprawiającym sporty zimowe oraz wodne. Doskonale sprawdzi się także u zawodników sztuk walki, piłkarzy czy zwykłych ludzi pragnących wzmocnić mięśnie głębokie. Ćwiczenia stabilizacyjne na platformie half ball wykorzystywane są w rehabilitacji, a ta piłka jest uwielbiana przez fizjoterapeutów. Dowiedz się jakie korzyści możesz wynieść z treningu na platformie half ball oraz w jaki sposób wykonywać konkretne, sprawdzone ćwiczenia.
Piłka platforma half ball z wyglądu przypomina po prostu przeciętą na pół piłkę szwajcarską. Nazwa pochodzi od angielskiego zwrotu both sides up, czyli obie strony w górę. Z jednej strony piłkę tworzy uginająca się kopuła, która napompowana jest powietrzem. Jej zadaniem jest reakcja na każdy ruch użytkownika. Z drugiej strony mamy płaską i twardą okrągłą powierzchnię, która imituje step. Taka budowa platformy half ball pozwala na stawianie jej zarówno na płasko, jak i na stronie z pneumatyczną powierzchnią. Rączki po obu stronach stepu pomagają obracać piłkę. Jest to przyrząd do treningu z kategorii gimnastycznych.
Ćwiczenia na platformie half ball niosą ze sobą liczne zalety. Po pierwsze imitują nierówną powierzchnię oraz ruchy jakim musimy sprostać w trakcie wielu dyscyplin sportowych. Między innymi takich jak jazda na nartach, czy gra w piłkę nożną.
Do najważniejszych zalet ćwiczeń na piłce platforma half ball należą:
Piłka platforma half ball jest doskonałym narzędziem do stosowania podczas ćwiczeń rozciągających. Bardzo często wykorzystywana jest przy zajęciach z jogi oraz pilatesu.
Do wykonywania ćwiczeń na platformie half ball przyda się nam mata stabilizacyjna easy, która zapobiegnie ślizganiu się piłki. Do ćwiczeń stabilizacyjnych możemy zaliczyć stanie na piłce platformie half ball, wejścia na piłkę platformie half ball oraz wszelkiego rodzaju deski, zwane także plankami.
Ćwiczenia na platformie half ball możemy podzielić na dwie główne grupy w zależności od ustawienia urządzenia. Pierwszą są ćwiczenia na kopule piłki. Drugą z kolei ćwiczenia na podeście half ball.
Do pierwszej grupy możemy zaliczyć ćwiczenia takie jak:
Do grupy drugiej możemy zaliczyć wszystkie wymienione wyżej ćwiczenia oraz dodać do niej:
Za pomocą piłki platformy half ball możemy wykonywać treningi siłowe, cardio oraz interwałowe. Z tego względu będzie to doskonałe urządzenie do treningów w warunkach domowych. Nie zajmuje dużo miejsca, a jest bardzo wszechstronne.
Jednym z najważniejszych ćwiczeń stabilizacyjnych przy użyciu piłki platformy half ball są przysiady. Wykonujemy je w dokładnie taki sam sposób jak podczas zwykłych siadów. Tutaj jednak nie polecam zakładać na kark sztangi. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z hantla lub kettla trzymanych przed sobą. Pomoże to w złapaniu lepszej równowagi. Przysiady na platformie half ball można wykonywać zarówno na stronie płaskiej jak i na kopule. Bardzo istotne jest to aby pilnować kolan. Nie mogą one uciekać, gdyż będzie to zamiast wzmacniać nasze stawy, osłabiać je. Podczas wykonywania przysiadów na platformie half ball nie ma potrzeby schodzenia do samego dołu. Wystarczy abyśmy wykonali tak zwany pół przysiad.
Kolejnym ważnym ćwiczeniem przy użyciu platformy half ball są planki. Na piłce ustawiamy nasze łokcie. Sprawia to, że mamy ruchome podłoże i musimy dodatkowo skoncentrować się na utrzymaniu równowagi, co przekłada się na mocniejsze zaangażowanie mięśni stabilizujących. Z pozycji deski możemy także popracować nad ramionami i wykonywać wychodzenie do pozycji pompki. Ćwiczenie nie tylko będzie wpływać na core lecz dodatkowo wzmocni tricepsy.
Piłkę half ball można wykorzystać do wykonywania siadu równoważnego, który mocno aktywuje mięśnie brzucha. Z takiej pozycji możemy również zrobić ćwiczenie o nazwie russian twister, które polega na skrętach tułowia na boki.
Doskonałym ćwiczeniem są także pompki z odbiciem. Piłkę half ball ustawiamy na kopule i chwytami dłońmi za podest. Wykonujemy klasyczną pompkę, a następnie odbijamy się ramionami w górę. Zamiast jednak wykonać klaśnięcie, przyciągamy platformę half ball do siebie. W podobny sposób możemy wykonywać również doskonałe ćwiczenie interwałowe jakim jest padnij powstań. Tutaj jednak po wykonaniu pompki przyciągamy do siebie nogi, wstajemy i podskakujemy w górę, unosząc jednocześnie platformę half ball nad głowę. Wracając do pozycji wyjściowej wykonujemy przysiad, kładziemy piłkę na ziemi i wyrzucamy nogi w tył.
Jak widać wykorzystanie piłki platformy half ball jest bardzo wszechstronne. Sprzęt sprawdzi się przy każdym rodzaju treningu. Może służyć nawet jako ławeczka do wyciskania lub podpórka pleców przy hip thrustach.
Piłka half ball to uniwersalny sprzęt, który posiada liczne zalety. Trening z jego wykorzystaniem będzie doskonałą metodą wzmocnienia stawów oraz poprawą koordynacji. Zachęcam wszystkich sportowców do włączenia w swoje sesje kilku ćwcizeń przy użyciu tej piłki. Trening być również formą zabawy, aby przynosić nam satysfakcję i radość. Z tego względu warto czasami uatrakcyjnić go treningowymi formami zabawy takimi jak chociażby wskoki na platformę half ball.
Ostatnie komentarze